Kiedy poznam płeć dziecka?

W organizmie ciężarnej kobiety zachodzą wielkie zmiany. Hormonalna „burza" często sprawia, że odczuwacie Panie nudności, ból piersi, zmęczenie, zwiększoną wrażliwość na zapachy, senność i zmęczenie oraz wiele, wiele innych dolegliwości.
Jest jednak tylko kilka PEWNYCH OBJAWÓW CIĄŻY.
Wbrew powszechnej opinii nie są to ani brak miesiączki, ani pozytywny wynik testu ciążowego. 

Pewność mamy, gdy:

📌 Płód zostanie uwidoczniony w badaniu USG
📌 Wysłuchamy bicie serca maluszka (np. za pomocą stetoskopu) ❤️
📌 Wyczujemy ruchy płodu - tutaj należy dodać, że dotyczy to ruchów, które czuje badający, a nie mama. Najczęściej jest to możliwe dopiero w III trymestrze

Istnieją badania pokazujące, że dzięki nowoczesnemu sprzętowi określenie płci dziecka, przy pomocy USG, możliwe jest już w okolicach 11-14 tygodnia ciąży. Na tak wczesnym etapie czułość badania jest niska i znacząco wzrasta ok. 17 tygodnia ciąży. Z tego powodu USG jest uznawane za skuteczny sposób identyfikacji płciowej płci w drugim i trzecim trymestrze ciąży.

Na podstawie kąta ustawienia tzw. wyrostka płciowego w stosunku do kręgosłupa płodu ("sagittal sign"), możliwe jest określenie płci dziecka. Skierowany w dół oznacza dziewczynkę, a w górę- chłopca. Do czynników wpływających na prawidłową identyfikację płci płodu należą:

    • umiejętności operatora,
    • rozdzielczości ultrasonografu (USG przezpochwowe zapewnia lepszą rozdzielczość niż USG przez powłoki brzuszne),
    • obecność gazów w jelitach, duża ilości tkanki tłuszczowej, blizny u matki,
    • pozycja płodu podczas badania- skrzyżowanie nóżek, pępowina między nogami, duża aktywność ruchowa płodu itp.

Badania wykazują, że częściej błędnie ocenia się płeć męską płodu, niż płeć żeńską. Jedną z przyczyn błędnego określenia płci męskiej może być zawinięcie pępowiny, która czasem w obrazie USG imituje worek mosznowy. W celu odróżnienia tych dwóch struktur wykonujący badanie stosuje tryb Dopplera, dzięki któremu może zobaczyć przepływ krwi w powyższych strukturach.

A wy, drogie panie, wolicie znać płeć przed porodem czy wybieracie opcję niespodzianki?

Powrót do listy