Termin porodu

Ciąża powinna trwać 40 tygodni licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki lub 38 tygodni licząc od dnia zapłodnienia.

Co oznacza termin „ciąża po terminie”?

Określa się tak ciążę trwającą powyżej 42 tygodni licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W tym okresie zaleca się szczególny nadzór ciąży z oceną płodu.

Zazwyczaj wiek ciąży i termin porodu określamy stosując połączenie badania USG pierwszego trymestru z datą pierwszego dnia ostatniej miesiączki. W tym przypadku stosujemy regułę Naegelego, która sprawdza się w przypadku regularnych, trwających 28 dni cykli miesiączkowych. Wzór modyfikujemy dodając lub odejmując tyle dni, o ile dłuższy lub krótszy był każdy cykl.

Badanie USG

Znajduje szczególne zastosowanie, gdy cykle miesiączkowe były nieregularne. Podczas badania ocenia się długość ciemieniowo-siedzeniowa (CRL) płodu i najłatwiej określa się ją do 10. tygodnia ciąży.

Gdy pacjentka trafia do lekarza później, przydatnymi parametrami, chociaż niezbyt dokładnymi, są dwuciemieniowy wymiar główki płodu (BPD), długość kości udowej (FL) i poprzeczny wymiar móżdżku płodu (TCD).

Powrót do listy